Budapesti rendelő: +36-20-361-9530, info.tamasidr@gmail.com Kiskunfélegyházi rendelő:+36 70 626 8389, kiskunfelegyhazirendelo@gmail.com

Pótoljam a vitaminhiányt vagy böjtöljek?

Nyomtatás Szerző : dátum : 2019-01-21 kommentek : (0)

„Kedves Doktor Úr! Azt mondják, hogy tavasszal vitaminhiány alakul ki, viszont tavaszra szokták javasolni a böjtölést is. Ha a vitaminhiányt pótolni kell, akkor miért jó tavasszal böjtölni? Nekem például kb. 4 hónapja erős hajhullásom van, néha egész csomókat dobok ki a kádból, hajmosás után. Csoda, hogy még van hajam. Most akkor mit csináljak, táplálkozzam vitamindúsan, vagy böjtöljek?”

Válasz:

A mérsékelt égöv alatt élünk, ahol természetszerűleg elszenvedjük a táplálkozásunk minőségi ciklikusságát, vagyis azt, hogy télen nem teremnek friss növények. Mi áll mégis rendelkezésre? Veremzöldségek, a télre eltartható gyümölcsök, savanyított növényi termékek (savanyított zöldségek és gyümölcsök), a korunk mezőgazdasága által termelt fóliás és üvegházi primőrök, korunk élelmiszeripara által nyújtott mirelit és konzervált élelmiszerek, valamint a korunk kereskedelme által távoli földrészekről ideszállított nagy ökolábnyomot hagyó, sokszor agyonpermetezett élelmiszerek. Természetesen ez is lehetőség bőven, de kétségtelenül az emberek többsége ezek ellenére tavasszal nem visz be elég vitamint részben figyelmetlenség, rossz megszokások, részben a drágább primőrök és drágább mediterrán termékek miatt. A természeti népeknél is a tavaszi időszak volt mindig az, amikor az emésztőrendszer pihenését jelentő böjtöket végezték. Ha ekkorra tesszük, akkor a legszerencsésebben járunk el, hiszen bár a fogyasztható vitamin csekélyebb mennyiségű, de mi inkább kiválasztunk és alkalmat adunk a testnek a regenerációra. A szakszerűen végzett böjt alatt az emésztőrendszer főként kiválaszt a hatalmas, kb. 500 m2-nyi nyálkahártya-felületén és nem felvesz.

A hajhullás a tapasztalatom szerint többnyire nem a hiányállapotok, hanem a rossz bélflóra miatt van. A rothasztó vagy erjesztő baktériumflóra gyulladásokat kelt a testben, és ennek esnek áldozatul érzékenyebb emberekben a hajhagymák is. Jó hír viszont, hogy a haj képes visszanőni, a hajhagymák újraképződnek, amint a pusztulásukat generáló gyulladások szűnnek. A gyulladás megszüntetése nem képzelhető el étrendváltozás nélkül, ehhez pedig a legjobb mód a böjt. Tehát, ha még nem tette márciusban, akkor tegye áprilisban vagy májusban, de még a nyár előtt adjon alkalmat magának arra, hogy a szervezete felesleges fehérje- és szénhidrát-természetű anyagokat válasszon ki, redukálja a rossz baktériumflórát és csökkentse a zsírszöveteit. Természetesen, ha még soha nem böjtölt, akkor jó, ha egy ebben járatos, kiképzett szakembert keres meg, aki beállítja a böjt hosszúságát állapotától függően, és vezeti a kúrát, amikor nehézségei adódnak.

Még egy kérdést fontos érteni a hiányok és a feleslegek helyes értelmezéséhez. A testünk a felesleges, sokszor savas természetű salakanyagokat a testünktől elvont ásványok segítségével teszi kiválasztható só formájúvá, így a közömbösítés és a kisöprés folyton ásványi anyagok felhasználását, rablását jelenti. Ezért törvényszerű, hogy a salaktalanítás ásványok pótlását, azok felvételéhez szükséges vitaminok pótlását jelenti, de ezt nem úgy tudom megszüntetni, hogy nem salaktalanítok, hiszen akkor a salakanyagok folyamatosan rabolják a számunkra hasznos anyagokat. A böjtkúra alatt vitamint és ásványokat pótlunk, levekkel, tablettákkal vagy infúziós kezelésekkel. A böjt éves táplálkozási ritmusunkba illesztése nem nélkülözhető a mai rohanó élet mellett sem. Kérdés persze, hogy mit teszünk a böjt után. A böjt mindig jó alkalom az életmódváltásra, a táplálkozás korrekciójára. Egyben biztosak lehetünk. Ha a böjt után ugyanazt a hibás életmódot éljük, akkor ugyanazok a tünetek (fáradékonyság, hasi panaszok, hajhullás, fájdalmak stb.) jelentkeznek, mint előtte. Ezért a böjtöt tekintsük úgy, mint egy beugró a megjavított életmódomhoz.

A hajhullás egyébként nagyon nehezen szűnik meg, és a böjt után feltétlenül szükséges a helyes pro- és prebiotikus kúra is és a növényi alapú étrend.

 

Forrás: Természetgyógyász Magazin Orvos válaszol rovat.

Cikk nyomtatása

Címkék:

Dr. Tamasi József

szerző

az összes cikk megtekintése

Vélemény, hozzászólás?